Danio pręgowany brachydanio rerio

Danio pręgnowane

Danio pręgowane na wolności żyją w dolnych częściach rzek, kanałów, a także w rowach przy stawach.  W porze deszczowej, wraz ze wzrostem poziomu wody, ryby pędzą na zalane tereny w dorzeczach, gdzie tarło odbywa się w cichym rozlewisku z gęstą roślinnością. Pod koniec tarła ryby wracają do głównych koryt rzecznych.

Danio pręgowane to jedna z najczęstszych ryb akwariowych. Średnia długość życia w akwarium od 3 do 4 lat, a wielkość ryby – do 7 cm.

Danio pręgowane – wygląd

Danio pręgowane mają oryginalne pasiaste ubarwienie. Wzdłuż całego ciała ryby idą równolegle na przemian paski w dwóch kolorach: żółto-zielonym i czarno-niebieskim. Wąskie ciało ryby osiąga długość 5 cm, a kącikach ust znajduje się para małych wąsików skierowanych w dół. Pasy te są szersze w środkowej części ciała (szczególnie u samic) i nieco węższe w kierunku głowy i ogona. Płetwy są białawo-żółte, tylny koniec płetwy grzbietowej jest otoczony ciemnym paskiem. Samica różni się od mężczyzny pełniejszym brzuchem.

Czym karmić Danio pręgowane?

W naturze Danio pręgowane żywią się małym zooplanktonem. W akwarium domowym Danio rerio zaakceptuje najpopularniejsze pokarmy odpowiedniej wielkości przeznaczone do karmienia ryb akwariowych. Może to być sucha, świeża, mrożona i żywa żywność, taka jak bloodworms, artemia, dafnia itp. Należy pamiętać, że ryby pływają głównie przy powierzchni i w toni wody, dlatego pokarm nie powinien od razu opadać na dno, lecz przez jakiś czas pozostawać na wodzie. Zwróć na to szczególną uwagę. Dobrym wyborem będzie karma żywa lub sucha.

Danio pręgowane jest hodowane od pokoleń

Danio pręgowane od wielu pokoleń jest hodowana w sztucznym środowisku, jest dobrze przystosowana do różnych warunków siedliskowych. Z tego powodu Danio Rerio jest uważany za łatwą w utrzymaniu rybę. Są bardzo mobilne i bezpretensjonalne. Żyją nawet w najmniejszych akwariach, ale jeżeli chcesz zapewnić raj dla swoich rybek, zorganizuj dla nich więcej miejsca.

Danio pręgowane żyją w górnych warstwach wody i prowadzą aktywny tryb życia. Podczas zabaw albo z przestraszenia potrafią nawet wyskoczyć z akwarium, więc zadbaj o osłonę ochronną dla akwarium.

Dla długotrwałego i szczęśliwego życia Rerio wystarczy tylko zadbać o dobrą filtrację i napowietrzenie akwarium. Oba te procesy powodują również ruch wody, co jest korzystne dla Danio. Zaleca się cotygodniową wymianę części wody na świeżą, łącząc tę ​​procedurę z oczyszczeniem gleby z nagromadzonych odpadów organicznych.

Projekt akwarium może być dowolny i wybierany jest według gustów akwarysty. Optymalnym wyborem jest pozostawienie dużej powierzchni do pływania oraz obecność roślin wodnych znajdujących się wzdłuż bocznych ścian zbiornika (vallisnerią, strzałką, myriophyllum, heleocharis, cabomba). Jednak nie można dopuścić przerostu akwarium. Akwarium dla ryb tego rodzaju należy wybrać o wydłużonej długości, ponieważ potrzebują miejsca do pływania. Należy zauważyć, że ciemne podłoże i niezbyt jasne oświetlenie podkreśla kolor ryby, więc zwróć na to uwagę, jeżeli chcesz mieć jeszcze piękniejszy akwarium.

Jak już wspominaliśmy, Renio mogą żyć nawet w 6 litrowym zbiorniku, ale optymalna objętość akwarium to 40 litrów. Parametry wody to temperatura 18-24°C, wartość pH – 6,0-8,0, miękka do średnio twarda (5-15 GH).

Jak Brachydanio rerio zachowuje się w akwarium?

Najlepiej trzymać Danio pręgowane w grupie 8-10 spokrewnionych ryb. Samce nieustannie się bawią i gonią się nawzajem. Obserwowanie szybkich i pełnych gracji ruchów Danio pręgowanego to wielka przyjemność dla miłośników akwarium. Spokojnie żyją z innymi gatunkami ryb, chyba że połączysz je z agresywnymi osobnikami, czego robić nie polecamy.

Ryby są bardzo odporne i tylko znaczne pogorszenie warunków życia lub kontakt z chorymi rybami może wywołać ich chorobę. Na przykład problemy zdrowotne mogą zacząć się od długotrwałego życia w twardej wodzie lub w warunkach wysokiego poziomu zanieczyszczenia. Powodem może być również brak komunikacji społecznej na przykład, gdy Danio mieszka w samotności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *